Czy kolor kataru ma znaczenie?
Barwa wydzieliny a rodzaj dolegliwości.

kolor kataru acatar control

Katar towarzyszy licznym infekcjom. W wielu przypadkach bywa ignorowany, ponieważ panuje powszechne przekonanie, że leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni. W rzeczywistości rodzaj kataru zależy od typu schorzenia i może się zdarzyć, że będzie wymagał nawet ingerencji lekarza

Warto wiedzieć, jakim chorobom towarzyszą poszczególne rodzaje kataru. i obserwować wydzielinę z nosa w przebiegu swojej choroby Takie informacje mogą okazać się przydatne podczas wizyty lekarskiej.

Kiedy pojawia się wodnisty katar?

Wodnisty katar jest w większości przypadków objawem alergii. Charakteryzuje się przezroczystą, rzadką i bezzapachową wydzieliną, która niemal wypływa z nosa. Taki katar jest trudny do opanowania i nie ustępuje, mimo stosowania tradycyjnych domowych metod walki z nieżytem nosa. Pomocna może być natomiast wizyta u alergologa i odpowiednie leczenie. Ponadto wodnisty katar może towarzyszysz przeziębieniu. Najczęściej pojawia się w jego początkowej fazie. W literaturze bywa opisywany jako lepki i śluzowy. Z czasem jednak gęstnieje i przekształca się w katar zielony lub żółty.

Zielony katar – przy jakich schorzeniach występuje?

Zielony katar u dorosłego lub u dziecka pojawia się jako objaw towarzyszący zakażeniu górnych dróg oddechowych. Może być wynikiem zarówno infekcji bakteryjnych, jak i wirusowych. Dopiero jego rozwój (np. przekształcenie się w gęstą, ropną wydzielinę) może sugerować konkretny typ zakażenia. Bardzo często towarzyszy przeziębieniu. Zazwyczaj wydzielina z nosa jest przezroczysta i rzadka, a z czasem staje się gęsta i nabiera zielonego koloru. Na tę barwę wpływają komórki odpornościowe. W katarze znajdują się bowiem przeciwciała i inne substancje związane ze stanem zapalnym. Warto dodać, że zielony katar towarzyszy nie tylko przeziębieniu. Może być także objawem grzybicy, zapalenia zatok przynosowych, grypy, zapalenia oskrzeli u dorosłych, zapalenia oskrzelików u dzieci i obecnością polipów w jamie nosowej.

Co oznacza żółty katar?

Żółty katar najczęściej towarzyszy infekcjom wirusowym, dlatego pojawia się niemal zawsze w czasie przeziębienia lub grypy. Zazwyczaj jest efektem ubocznym ostrego nieżytu błony śluzowej nosa. Zdarza się, że żółtemu katarowi towarzyszy nieprzyjemny zapach. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło także do infekcji bakteryjnej. Warto dodać, że cechą charakterystyczną infekcji wirusowych, w których pojawia się żółty katar jest ich uciążliwość. Wydzielina z nosa jest bardzo gęsta, co utrudnia oddychanie. Ponadto niełatwo się jej pozbyć, a częste smarkanie i wycieranie nosa powoduje jego zewnętrzne podrażnienia.

Czy gęsty, ropny katar jest groźny?

Katar ropny jest objawem infekcji bakteryjnej. Objawia się gęstą żółtą lub zieloną wydzieliną z nosa. Płyn charakteryzuje się dodatkowo nieprzyjemnym, ropnym zapachem. Wówczas konieczna może być konsultacja lekarska i terapia antybiotykowa, a doraźnie można sięgnąć po dedykowany katarowi zatokowemu Acatar Zatoki. Dodatkowym objawem sugerującym tę chorobę jest obecność flegmy w gardle. Gęsta wydzielina znajdująca się w zatokach jest bowiem trudna do usunięcia, dlatego spływa zarówno nosem, jak i gardłem. Charakteryzuje ją więc nie tylko ostry zapach, ale także nieprzyjemny smak.

katar ilustracje artykulow kolor kataru 2

Jak pozbyć się kataru?

Natychmiastowe, całkowite  pozbycie się kataru nie jest możliwe, jednak istnieją sprawdzone sposoby aby złagodzić jego uciążliwe dolegliwości. Jeśli okres infekcji spędzamy w domu i lubimy taka formę można stosować inhalacje sporządzone na bazie naparów z ziół oraz zwykłą sól. Pomocne będą również naturalne olejki eteryczne. Na liście ziół znajduje się rumianek, szałwia oraz lawenda. Ich działanie antyseptyczne pomoże w walce z infekcją i nawilży błony śluzowe układu oddechowe.

Jeśli nie mamy ochoty ani czasu na domowe sposoby, poręczniejszym sposobem są leki na katar dostępne bez recepty takie jak Acatar Control lub dostępny w postaci tabletek Acatar Acti-Tabs. Ich zadaniem jest zwężenie naczyń krwionośnych i poprawę drenażu nosa co ułatwia oddychanie. Pamiętajmy jednak, że leki na katar można stosować jedynie doraźnie i krótkotrwale (maksymalnie do 7 dni). Jeśli katar się przedłuża lub zagęszcza należy bezwzględnie udać się do lekarza. Wbrew powszechnej opinii bowiem, katar może być niebezpieczny.

Kiedy katar wymaga wizyty u lekarza?

Ciągły katar, który nie poddaje się prostemu, domowemu leczeniu i nie ustępuje po upływie tygodnia wymaga konsultacji lekarskiej. Najprawdopodobniej jest objawem poważniejszej infekcji. Ponadto warto konsultować każdy katar, któremu towarzyszą inne symptomy. Jeśli więc mamy do czynienia z zapchanym nosem, bólem głowy, gardła czy gorączką, nie czekajmy. Szybka diagnoza i natychmiastowe rozpoczęcie leczenie pomogą uniknąć wielu groźnych powikłań.

Rodzaje kataru są związane z typami drobnoustrojów atakujących organizm.

Pamiętajmy, że domowe zabiegi mogą być skuteczne, jednak jeśli dolegliwości nie ustępują, nie sięgajmy po kolejne preparaty bez recepty. Zarezerwujmy wizytę u lekarza i podejmijmy leczenie. Z pewnością wyjdzie nam to na zdrowie.

Źródła: