Skąd się bierze katar?

Katarem potocznie nazywamy nieżyt nosa, czyli zapalenie błon śluzowych w obrębie nosa. Może on mieć wiele różnorodnych przyczyn, jednak najczęściej związany jest z działaniem wirusów w organizmie bądź reakcją alergiczną.

 

Ten nieznośny katar

Katar najczęściej wywoływany przez wirusy, zwłaszcza rinowirusy, koronwirusy i adenowirusy. Choć występowanie tego objawu najczęściej wiążemy z porą jesienno-zimową, to jednak przez cały rok wirusy mogą nas zaatakować. Nieżyt nosa jest reakcją obronną systemu immunologicznego. Zwiększona ilość wydzieliny wynika z faktu, że organizm chce pozbyć się nieproszonych intruzów. Z kolei obrzęk nosa spowodowany jest rozszerzaniem się naczyń krwionośnych w tej okolicy z powodu zwiększonego przepływu krwi. Dzięki temu w okolice zaatakowane przez wirusy transportowane są komórki układu odpornościowego, które mają walczyć z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Katar alergiczny, zwany również siennym jest reakcją organizmu na alergen, na przykład pyłki drzew, sierść czy roztocza kurzu domowego. Wraz z wodnistym katarem występują również zaczerwienienie i załzawienie oczu, kichanie, a także swędzenie nosa. Katar może mieć również inne przyczyny, na przykład hormonalne(ciąża), polekowe czy być reakcją na zjedzenie zbyt ostrych potraw.

 

Prawidłowa higiena nosa

Zwykle katar utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, więc staramy się udrożnić nos. W tym celu stosujemy różne leki dostępne bez recepty, zarówno w postaci tabletek przyjmowanych doustnie, jak i sprayów(np. Acatar Spray) czy kropli do nosa. Warto jednak pamiętać, że mają one działanie doraźne i nie leczą przyczyny choroby, więc należy je stosować z umiarem i nie dłużej niż dwa lub trzy dni. W czasie kataru przede wszystkim ważna jest higiena nosa. Należy często wydmuchiwać nos i nie dopuścić do zalegania w nim wydzieliny, która stwarza świetne środowisku rozwoju dla bakterii. W przypadku zaniedbania higieny nosa dojść może do nadkażenia bakteryjnego. W utrzymaniu drożności nosa pomóc mogą inhalacje z gorącej wody z ziołami (szałwia, rumianek, tymianek) lub olejki eteryczne (np. sosnowy lub eukaliptusowy)

 

 ilustracja skad sie bierze katar higiena v2

W czasie nieżytu nosa wydmuchujemy duże ilości wydzieliny, gdyż występuje w niej mucyna – białko, które wchłania duże ilości wody. Dla zdrowia najważniejsze jest, by pozbyć się wydzieliny i chorobotwórczych wirusów, które rozgościły się w nosie. Jeżeli jednak katar przedłuża się, zmienia kolor lub dołączy do niego ból głowy lub gorączka, to warto wybrać się do lekarza. 

Poznaj pozostałe produkty Acatar