Jak pokonać infekcję zatok?
Ból głowy w okolicy czołowej, związany za katarem i zatkanym nosem, a także czasowa utrata węchu może być objawem infekcji zatok. Dolegliwość ta jest często powikłaniem przeziębienia bądź niewyleczonego kataru.
Rola zatok
Zatoki to jamy wypełnione powietrzem, które zlokalizowane są w obrębie czaszki. Mają one wiele zadań, między innymi biorą udział w procesie ogrzewania, nawilżania i oczyszczania wdychanego powietrza, a także są przestrzenią rezonacyjną, nadają charakterystyczny tembr naszemu głosowi. Zatoki stanowią również, podobnie jak nos, barierę ochronną dla układu oddechowego.
Jak rozpoznać infekcję zatok?
Infekcja zatok najczęściej spowodowana jest przez wirusy, wywołujące przeziębienie i grypę. Zatkane w czasie kataru ujścia zatok powodują, że zalegająca w nich wydzielina kataralna nie może zostać usunięta i stwarza dogodne warunki rozwoju stanu zapalnego. Objawy infekcji w zatokach to między innymi ból w okolicy czołowej, zwłaszcza nasilający się przy pochylaniu, uczucie rozpierania w obrębie twarzy, a także chwilowa utrata węchu.
Leczenie infekcji w zatokach
Jeżeli zauważysz objawy infekcji zatok, wówczas warto sięgnąć po Acatar Zatoki. Jest to lek, łączący ibuprofen oraz pseudoefedrynę. Ibuprofen ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, a także przeciwgorączkowe, zaś pseudoefedryna działa obkurczająco na śluzówkę nosa i zatok, dzięki czemu zalegająca wydzielina znajduje ujście. W procesie leczenia infekcji zatok ważna jest także odpowiednia higiena nosa. Należy jak najczęściej oczyszczać nos. Pomóc mogą np. preparaty naturalne na bazie wody morskiej. Ulgę w bólu zatok przyniesie również ciepły okład na okolice czoła. Można w tym celu wykorzystać na przykład podgrzane ziarnka gorczycy, które dodatkowo ułatwią udrożnienie nosa, dzięki wydzielanemu zapachowi. W udrożnieniu nosa pomogą również ziołowe inhalacje z tymianku, rumianku czy szałwii.
Kiedy do lekarza?
Jeżeli objawy infekcji nie ustępują bądź nasilają się pomimo stosowania środków dostępnych bez recepty, wówczas należy wybrać się do lekarza. Infekcja w zatokach często może zmienić swój charakter na bakteryjny, wymagający zastosowania innego leczenia.