Katar katarowi nierówny (o rodzajach kataru)
Nieżyt nosa, potocznie zwany katarem może mieć wiele przyczyn. Najczęściej towarzyszy on infekcji wirusowej, jaką jest przeziębienie, jednak może być także objawem zapalenia bakteryjnego czy alergii.
Katar wirusowy
Charakteryzuje się on obecnością wodnistej i przezroczystej wydzieliny z nosa. Jest to najczęstszy rodzaj kataru, który towarzyszy infekcjom wirusowym, takim jak przeziębienie czy grypa. Wirusy odpowiedzialne za ten rodzaj kataru, najczęściej rinowirusy, przenoszą się drogą kropelkową i łatwo jest się nimi zarazić w miejscach, gdzie spotykamy dużo osób.
Katar bakteryjny
Jeżeli katar jest gęsty, ma barwę zielonkawo-żółtą i nieprzyjemnie pachnie, o świadczyć to może o infekcji bakteryjnej. Często ten rodzaj kataru pojawia się po kilku dniach kataru wirusowego, kiedy dojdzie do nadkażenia bakteryjnego. Warto pamiętać o regularnym oczyszczaniu nosa. Jeżeli wydmuchiwanie wydzieliny jest utrudnione, można spróbować płukać nos. Metoda ta nie należy do najprzyjemniejszych, ale skutecznie oczyszcza przewód nosowy. Pomocne będzie stosowanie roztworu wody morskiej do przepłukiwania nosa.
Katar alergiczny
Jest on zmorą wszystkich alergików. Pojawia się przy kontakcie z alergenem, na przykład pyłkami roślin, zbóż i traw czy z kurzem lub zwierzęcą sierścią. Może trwać przewlekle bądź też mieć charakter sezonowy. Paczka chusteczek higienicznych jest niezastąpionym atrybutem każdego alergika. W leczeniu przede wszystkim stosuje się wyeliminowanie alergenu z otoczenia chorego, czasami pomocne może być podawanie leków przeciwhistaminowych.
Leczenie kataru przede wszystkim polega na oczyszczaniu nosa. Sięgnąć możesz po środki dostępne w aptekach bez recepty, jednak warto pamiętać, że można je stosować na własną rękę tylko przez kilka dni. Z domowych sposobów na katar warto polecić inhalacje ziołowe z tymianku i rumianku, mięty pieprzowej lub szałwii. Do inhalacji nadaje się również sól, olejek sosnowy, olejek eukaliptusowy bądź z drzewa herbacianego.